sierpnia 24, 2021

Czy kawa jest szkodliwa?

Co gdyby okazało się, że uwielbiana przez miliony ludzi na świecie kawa ma negatywny wpływ na zdrowie? Czy bylibyście w stanie zrezygnować z tego pysznego trunku?

kawa

Jak wtedy rozpocząć dzień? Co robić na przerwie w pracy? Jak umilić sobie spotkanie i pogawędkę z przyjaciółką? – Spokojnie! Nie taki diabeł straszny, jak go malują J

Pomimo tego, że kawa jest traktowana jako używka i picie jej w nadmiarze może prowadzić do nadpobudliwości, przyspieszonej akcji serca, niepokoju czy nawet bezsenności, to zachowując umiar można dostrzec masę pozytywów, które wnosi do naszego zdrowia.Co dokładnie oznacza wspomniany przeze mnie UMIAR?

Uważa się, że picie maksymalnie 3-4 filiżanek kawy dziennie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Myślę, że taka ilość spokojnie zaspokaja potrzeby nawet największych kawoszy.

Należy mieć jednak świadomość, że nie dotyczy to każdej osoby. Ci, którzy mają problem z bezsennością, pacjenci z niektórymi chorobami układu pokarmowego (np. refluks), czy kobiety w ciąży powinny ograniczyć tę ilość lub w skrajnych przypadkach zupełnie zrezygnować ze spożywania.

Picie kawy ma swoje wady. Gdyby ich nie miało, równie dobrze moglibyśmy zrezygnować z picia wody na rzecz czarnego napoju, a wszyscy doskonale wiemy, że byłoby to co najmniej nierozsądne. Dlatego też przedstawię kilka głównych minusów picia kawy:

- może być uzależniająca – zawiera kofeinę,

- odbarwia zęby i powoduje przebarwienia,

- podnosi ciśnienie krwi,

- wypłukuje wodę z organizmu (a wraz z nią niektóre substancje odżywcze)

- picie więcej niż 4 filiżanek dziennie może zmniejszyć gęstość kości nawet o 4 %.

Przyznaję, że powyższe punkty brzmią naprawdę poważanie. Warto jednak pamiętać, że do 4 filiżanek dziennie, będąc osobą zdrową, nie musimy z niej rezygnować.

Teraz czas na przyjemniejszą część tego wpisu. Nikogo nie będę już straszyć - wręcz przeciwnie!

Skoro nadal czytasz ten tekst, to znaczy że nie wyrzuciłaś jeszcze puszki z kawą ze swojej szafki kuchennej i  czekasz na nieco bardziej optymistyczne informacje na jej temat. Słusznie. Oto one: J

- dzięki zawartości antyoksydantów, przeciwdziała starzeniu się organizmu,- ogranicza ryzyko chorób nowotworowych, m.in. raka wątroby, jamy ustnej czy gardła,

- ma pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka występowania chorób Alzheimera czy Parkinsona,

- pobudza i dostarcza zastrzyk energii,

- sprawdza się przy ‘’zrzucaniu wagi’’ – przyspiesza perystaltykę jelit i zmniejsza uczucie głodu (mowa oczywiście o kawie bez cukru/śmietanki),

- doskonale smakuje! J

Podsumowanie

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto pić kawę, czy też nie. Moim zdaniem jest to kwestia indywidualna. Jeżeli znamy swój organizm i potrafimy zachować umiar, kawa nie powinna nam zaszkodzić. W wielu kwestiach natury zdrowotnej może nam nawet pomóc.

Warto jednak pamiętać o jej ‘’ciemnej stronie’’ i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem aby zaczerpnąć porady.

W przypadku kawy idealnie pasuje powiedzenie, że wszystko może być zarówno trucizną jak i lekarstwem – kwestia ilości.

A tak na marginesie? Rozpuszczalna czy naturalna? Która bardziej Ci smakuje? J

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Prosty Przepis Na , Blogger